Autor o sobie


tomasz-dangel

Mimo, że wykonuję zawód lekarza, jestem coraz bardziej rozczarowany współczesną medycyną – jej nieskutecznością w zapewnieniu zdrowia. Będąc w wieku 49 lat – trzynaście lat temu – postanowiłem zadbać o własne zdrowie. Radykalnie zmieniłem sposób żywienia. Postanowiłem się uczyć, zdobywać wiedzę, która dotychczas była dla mnie zupełnie nieznana. Następnie zacząłem projektować diety dla pacjentów Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, w którym pracuję.

W wieku 55 lat zacząłem regularnie uprawiać sport (pływanie i triathlon), ponieważ chciałem sprawdzić, czy mój system żywienia zapewnia zdrowie. Przekonać się, jak będę znosił intensywny trening. Przy okazji poznałem innych lekarzy startujących w zawodach. Zauważyłem, że niektórzy z nich mają przewlekłe choroby, a moja droga – przez żywienie do zdrowia i sportu – nie jest typowa.

Dzisiaj, po kolejnych 7 latach, mogę powiedzieć, że żywienie niskowęglowodanowe z całą pewnością pomaga zachować zdrowie, a umiarkowana ketoza nie jest szkodliwa. Wręcz odwrotnie, raczej pomaga w pracy umysłowej. Nie muszę dodawać, że napisanie tej książki było trudniejsze od ukończenia triathlonu. Bardzo się cieszę, że się udało.

Tomasz Dangel