List od lekarza


Bardzo się cieszę, że ta książka powstała.

Jako lekarz zajmuję się leczeniem niepłodności i patologią ciąży od 25 lat. Od kilku lat jestem gorącym zwolennikiem diety niskowęglowodanowej i holistycznego podejścia do zdrowia zaprezentowanych przez autora. Przez mój gabinet przewinęło się wiele tysięcy pacjentek i na podstawie obserwacji ich problemów dochodzę do wniosku, że najczęstszą przyczyną trudności z zajściem w ciążę jest insulinooporność i jej konsekwencje oraz choroby tarczycy. Te same problemy są odpowiedzialne za większość patologii pojawiających się w ciąży.

Z tych powodów książka idealnie wpisuje się w profil moich pacjentek ponieważ autor obszernie omawia ww. zagadnienia.

Wpływ na nasze zdrowie mają tylko w 10% ochrona zdrowia, w 20% czynniki społeczne i w 20% środowisko fizyczne; natomiast w największym stopniu (50%) – styl życia.

Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w książce, bazującym na niezależnych badaniach naukowych (ogromną jej zaletą jest to, że niemal na każdej stronie znajdujemy odnośniki do konkretnej literatury), każda kobieta w ciąży może nauczyć się jak korzystnie wpływać na 70% czynników warunkujących zdrowie jej oraz przyszłego potomstwa. Pamiętajmy, że to co kobieta robi w ciąży ma w przyszłości wpływ na stan zdrowia dziecka.

Dzięki tej wiedzy można także zmniejszyć ryzyko cukrzycy w ciąży oraz poza nią, ilość porodów przedwczesnych oraz ciąż powikłanych tzw. „zatruciem ciążowym”. Tak naprawdę książka nie dotyczy tylko ciąży. Bardzo dużo skorzystają z lektury osoby zainteresowane leczeniem niepłodności, poronień nawykowych, otyłości oraz ogólnie zdrowiem kobiet nie tylko w wieku prokreacyjnym.

Jest też bezcenna z innego powodu. W dzisiejszych czasach my, lekarze poddajemy się w sposób mniej lub bardziej świadomy wpływowi lobby firm farmaceutycznych, zapominając często o tym, że wypisywane przez nas leki leczą najczęściej tylko skutek a nie przyczynę. Książka Tomasza Dangla, dzięki swojemu holistycznemu spojrzeniu, jest w dzisiejszych czasach powrotem do prawdziwie ludzkiej medycyny.

Lek. med. Sławomir Laber
Specjalista ginekologii i położnictwa