Przedmowa prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel


joanna-szymkiewicz-dangel

Moja prośba o napisanie tej książki była spowodowana troską nie o siebie, ale o ciężarne pacjentki. Kardiologia prenatalna zmusza do interdyscyplinarnego podejścia do medycyny. Aby postawić poprawną diagnozę, konieczna jest dobra wizualizacja maleńkiego serca płodu. W ostatnich latach coraz częstszą przyczyną skierowania na badanie echokardiograficzne płodu jest „brak możliwości wizualizacji serca”. A przy badaniu okazuje się, że nie można uwidocznić serca dziecka, ponieważ masa ciała mamy przekracza 100 kg. Obserwuję, że wzrasta
liczba kobiet z cukrzycą oraz chorobami autoimmunizacyjnymi. A podczas konsultacji, po stwierdzeniu choroby płodu, rodzice zawsze zadają pytanie: „dlaczego nasze dziecko jest chore?”.

Gdyby mój mąż nie zaczął krytycznie patrzeć na obowiązujące schematy dietetyczne, ta książka by nie powstała. Prowadząc dość długie rozmowy z ciężarnymi kobietami, uważam że zmiana sposobu żywienia może pomóc wielu przyszłym mamom i ich dzieciom.

Na Światowym Zjeździe Kardiologów i Kardiochirurgów Dziecięcych w Kapsztadzie w 2013 roku Timothy Noakes, profesor medycyny sportowej na Uniwersytecie w Kapsztadzie, podczas sesji plenarnej wygłosił wykład na temat diety niskowęglowodanowej. Déjà vu – jakbym słyszała wykłady mojego męża.

Widząc jego zainteresowanie dietetyką, coraz częstsze problemy zdrowotne i nadmierną masę ciała kobiet ciężarnych, poprosiłam go o napisanie książki o diecie niskowęglowodanowej w ciąży. Wiedziałam, że dotrze on do źródeł, przyczyn patofizjologicznych, że opracuje wskazówki, które będą mogły być skutecznie zastosowane przez panie zainteresowane poprawą swojego zdrowia.

Mam nadzieję, że ta książka będzie przydatna dla przyszłych mam, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę dotyczącą przygotowania do ciąży. Polecam ją również tym wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat nadal kwestionowanego, a tak skutecznego, żywienia niskowęglowodanowego oraz stosowania suplementów.

Życzę pasjonującej lektury i ciekawej podróży po często nieznanym nam świecie fizjologii połączonej ze stosowaniem naturalnych produktów spożywczych i suplementów.

Prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel