Dlaczego warto przeczytać?


List od Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła

list-ministra-konstantego-radziwilla

Przedmowa prof. Grażyny Cichosz

W trosce o zdrowie najlepiej liczyć na siebie! Szansą na zdobycie niezbędnej wiedzy jest monografia „Żywienie niskowęglowodanowe i suplementacja w ciąży”.

Stanowi ona kompendium wiedzy nt. zagrożeń dietetycznych i środowiskowych w kontekście zdrowia kobiet w ciąży. Przedstawiono w niej niepodważalne dowody na związek przyczynowo-skutkowy między dietą wysokowęglowodanową a otyłością i cukrzycą, a także szczegółową charakterystykę anomalii metabolicznych u kobiet z cukrzycą ciążową. Scharakteryzowano problem kandydozy (drożdżycy), którą chora matka przekazuje swojemu dziecku. Przedstawiono różne czynniki destrukcyjne oraz konsekwencje nieszczelności bariery jelitowej. Co ważniejsze, przedstawiono skuteczną metodę uszczelnienia błony śluzowej jelita z zastosowaniem mikstury oczyszczającej, zawierającej wyłącznie naturalne składniki. Stosowanie mikstury Józefa Słoneckiego oczyszcza z toksyn, zapobiega alergiom pokarmowym oraz schorzeniom autoimmunizacyjnym (co dotyczy nie tylko kobiet w ciąży).

W odróżnieniu od innych, podobnych opracowań, nie tylko zdefiniowano czynniki ryzyka (rtęć, aluminium, brom, niedobory witamin, pierwiastków śladowych), ale przedstawiono również metody zapobiegania konkretnym zagrożeniom.

Wykazano, że ze względu na chemizację środowiska i coraz gorszą jakość żywności, zbilansowanie diety kobiet w ciąży pod względem zapotrzebowania na bioaktywne składniki (kwas foliowy, selen, jod, witaminy C i D, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3) jest niemożliwe. Dlatego dla prawidłowego rozwoju płodu, a zwłaszcza neurogenezy, konieczna jest suplementacja.

Stosowanie się do zaleceń przedstawionych w monografii to szansa na zminimalizowanie problemu nietolerancji pokarmowych i alergii, chorób autoimmunizacyjnych, a także wad wrodzonych i autyzmu u dzieci.

Całość uzupełnia szereg informacji praktycznych, przydatnych przy komponowaniu diety, jak zapotrzebowanie na konkretne składniki żywnościowe w zależności od zaawansowania ciąży, a nawet aktywności fizycznej, oraz dane dotyczące składu chemicznego produktów białkowych, tłuszczów jadalnych, warzyw i owoców. Załączone schematy ułatwiają zrozumienie metabolizmu matki i dziecka. Natomiast liczne cytowane piśmiennictwo umożliwia poszerzenie wiedzy.

Prof. Grażyna Cichosz

 

Przedmowa prof. Joanny Szymkiewicz-Dangeljoanna-szymkiewicz-dangel

Moja prośba o napisanie tej książki była spowodowana troską nie o siebie, ale o ciężarne pacjentki. Kardiologia prenatalna zmusza do interdyscyplinarnego podejścia do medycyny. Aby postawić poprawną diagnozę, konieczna jest dobra wizualizacja maleńkiego serca płodu. W ostatnich latach coraz częstszą przyczyną skierowania na badanie echokardiograficzne płodu jest „brak możliwości wizualizacji serca”. A przy badaniu okazuje się, że nie można uwidocznić serca dziecka, ponieważ masa ciała mamy przekracza 100 kg. Obserwuję, że wzrasta
liczba kobiet z cukrzycą oraz chorobami autoimmunizacyjnymi. A podczas konsultacji, po stwierdzeniu choroby płodu, rodzice zawsze zadają pytanie: „dlaczego nasze dziecko jest chore?”.

Gdyby mój mąż nie zaczął krytycznie patrzeć na obowiązujące schematy dietetyczne, ta książka by nie powstała. Prowadząc dość długie rozmowy z ciężarnymi kobietami, uważam że zmiana sposobu żywienia może pomóc wielu przyszłym mamom i ich dzieciom.

Na Światowym Zjeździe Kardiologów i Kardiochirurgów Dziecięcych w Kapsztadzie w 2013 roku Timothy Noakes, profesor medycyny sportowej na Uniwersytecie w Kapsztadzie, podczas sesji plenarnej wygłosił wykład na temat diety niskowęglowodanowej. Déjà vu – jakbym słyszała wykłady mojego męża.

Widząc jego zainteresowanie dietetyką, coraz częstsze problemy zdrowotne i nadmierną masę ciała kobiet ciężarnych, poprosiłam go o napisanie książki o diecie niskowęglowodanowej w ciąży. Wiedziałam, że dotrze on do źródeł, przyczyn patofizjologicznych, że opracuje wskazówki, które będą mogły być skutecznie zastosowane przez panie zainteresowane poprawą swojego zdrowia.

Mam nadzieję, że ta książka będzie przydatna dla przyszłych mam, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę dotyczącą przygotowania do ciąży. Polecam ją również tym wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat nadal kwestionowanego, a tak skutecznego, żywienia niskowęglowodanowego oraz stosowania suplementów.

Życzę pasjonującej lektury i ciekawej podróży po często nieznanym nam świecie fizjologii połączonej ze stosowaniem naturalnych produktów spożywczych i suplementów.

Prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel

List od lekarza

Bardzo się cieszę, że ta książka powstała.

Jako lekarz zajmuję się leczeniem niepłodności i patologią ciąży od 25 lat. Od kilku lat jestem gorącym zwolennikiem diety niskowęglowodanowej i holistycznego podejścia do zdrowia zaprezentowanych przez autora. Przez mój gabinet przewinęło się wiele tysięcy pacjentek i na podstawie obserwacji ich problemów dochodzę do wniosku, że najczęstszą przyczyną trudności z zajściem w ciążę jest insulinooporność i jej konsekwencje oraz choroby tarczycy. Te same problemy są odpowiedzialne za większość patologii pojawiających się w ciąży.

Z tych powodów książka idealnie wpisuje się w profil moich pacjentek ponieważ autor obszernie omawia ww. zagadnienia.

Wpływ na nasze zdrowie mają tylko w 10% ochrona zdrowia, w 20% czynniki społeczne i w 20% środowisko fizyczne; natomiast w największym stopniu (50%) – styl życia.

Dzięki rzetelnym informacjom zawartym w książce, bazującym na niezależnych badaniach naukowych (ogromną jej zaletą jest to, że niemal na każdej stronie znajdujemy odnośniki do konkretnej literatury), każda kobieta w ciąży może nauczyć się jak korzystnie wpływać na 70% czynników warunkujących zdrowie jej oraz przyszłego potomstwa. Pamiętajmy, że to co kobieta robi w ciąży ma w przyszłości wpływ na stan zdrowia dziecka.

Dzięki tej wiedzy można także zmniejszyć ryzyko cukrzycy w ciąży oraz poza nią, ilość porodów przedwczesnych oraz ciąż powikłanych tzw. „zatruciem ciążowym”. Tak naprawdę książka nie dotyczy tylko ciąży. Bardzo dużo skorzystają z lektury osoby zainteresowane leczeniem niepłodności, poronień nawykowych, otyłości oraz ogólnie zdrowiem kobiet nie tylko w wieku prokreacyjnym.

Jest też bezcenna z innego powodu. W dzisiejszych czasach my, lekarze poddajemy się w sposób mniej lub bardziej świadomy wpływowi lobby firm farmaceutycznych, zapominając często o tym, że wypisywane przez nas leki leczą najczęściej tylko skutek a nie przyczynę. Książka Tomasza Dangla, dzięki swojemu holistycznemu spojrzeniu, jest w dzisiejszych czasach powrotem do prawdziwie ludzkiej medycyny.

Lek. med. Sławomir Laber
Specjalista ginekologii i położnictwa